Skip to content

Historie w czasach cholery: profilowanie rasowe podczas koszmaru medycznego

2 lata ago

759 words

Historie w czasach cholery (nie mylić z powieścią Miłość w czasach cholery, laureata Nagrody Nobla Gabriela Garcii Marquez) to socjologiczna analiza epidemii cholery w delcie rzeki Orinoco we wschodniej Wenezueli w 1992 r. I 1993. Jeden z autorów, dr Charles L. Briggs, trenował w antropologii społecznej i socjolingwistyce i jest profesorem etnologii na University of California w San Diego. Pracuje w Wenezueli od 1986 roku i jest biegły w języku Warao, rdzennym języku. Spotkał się z żoną, współautorką Clara Mantini-Briggs, MD, MPH, podczas wczesnych etapów epidemii. Wspólnie odwiedzili deltę, przeprowadzili wywiady, ocenili stan zdrowia i zbierali narracje graficzne (np. Srwaliśmy, facet srał, srał, srał, srał, a kiedy znowu srał, stracił przytomność. – to były jego ostatnie słowa ), które stanowią treść tej obficie opatrzonej stopami, ilustrowanej i mocno cytowanej książki. Autor pisze, że profilowanie medyczne jest zarówno rasistowskie, jak i receptą na niepowodzenie instytucjonalne i ludzkie cierpienie . Pracując w epidemii cholery na Filipinach (1961 r.), Kalkucie, Indiach (1962 r.), Wietnamie (1963 r.), Tajlandii (1966 r.) I na Tajwanie (1967 r.), Doskonale zdaję sobie sprawę z trudności w opanowywaniu epidemii i zapewnieniu opieki zasoby są ograniczone lub brakuje ich. W rzeczywistości, cholera występuje w proporcjach epidemii tylko w tych warunkach. Obecna wielka pandemia cholery, powszechnie uważana za siódmą, rozpoczęła się w 1961 r. I wkroczyła na półkulę zachodnią, po raz pierwszy od stulecia, za sprawą wybuchowego wybuchu epidemii w Peru w styczniu 1991 r. (Wielu z nas przewidziało wcześniej [ Finkelstein RA. Cholera CRC Crit Rev Microbiol 1973; 2: 553-623], że cholera miała przedostać się do Ameryki Południowej z Afryki – nie z zachodu – w latach 70.) Do końca roku Peru zgłosiło ponad 300 000 przypadków. Liczba przypadków śmiertelnych była mniejsza niż procent, ze względu na wczesną i skuteczną interwencję medyczną. (Nieleczona, cholera może zabić aż 70 procent ludzi, którzy ją mają, a wskaźnik śmiertelności w tym przypadku jest wielokrotnie wyższy w Afryce.) Cholera następnie przeszła metastozę przez Amerykę Południową i Amerykę Środkową, podążając szlakami transportu ludzkiego, i przybyła do Wenezueli , jak napisano w książce, w listopadzie 1991 r. Szybko dotarł do regionu delty rzeki Orinoko, gdzie napotkał ją Briggs, i gdzie, jak mówi, zginęło dziewięciu moich najbliższych przyjaciół. Ci, którzy przeżyli, byli przerażeni. Można teraz kategorycznie stwierdzić, że zgony z powodu cholery wynikają z niepowodzeń w świadczeniu opieki zdrowotnej. Dlaczego takie awarie występują, jest głównym tematem tej książki.
Leczenie polega na szybkim zastąpieniu płynu i elektrolitów, które są tracone w dużych stolcach cholery. Zastąpienie można wykonać dożylnie (gdy jest to wymagane) lub doustnie (z roztworami doustnych soli nawadniających [ORS] lub ich lokalnie przygotowanych odpowiedników). Łóżeczko cholery (płócienne łóżeczko z wyciętym w nim otworem i leżącym nad wiadrem) jest użytecznym urządzeniem do zachowania wyniku .
Autorzy zarzucają urzędnikom zdrowia publicznego, że nie poinformowali i nie zapewnili opieki zdrowotnej rdzennej ludności lub innym osobom, w przeciwieństwie do osób z klasy wyższej, osób nieindenzowanych, lub osób cierpiących na criollos – niehigienicznych w przeciwieństwie do sanitarnych obywateli Autorzy uważają tę porażkę za przejaw rasizmu, sugerując, że miała ona na celu odwrócenie winy za wybuchy epidemii od instytucji na ofiary i zasugerować, że przyczyniła się ona do utrzymywania się cholery w Wenezueli. W tych genach nie znano nic na temat cholery. Nie mieli pojęcia, jak go leczyć (medycyna wernakularna [tj. Szamanizm] była całkowicie nieefektywna) lub jak temu zapobiec (nie mieli pojęcia teorii zarazków lub oczyszczania wody w punkcie użytkowania, co mogło mieć decydujące znaczenie) i nastąpiła panika. Zstąpili na miasta, gdzie zostali odrzuceni lub uwięzieni. Autorzy twierdzą, że ofiary zostały uznane za przyczynę wybuchu epidemii przez organy zdrowia publicznego i prasę. Równanie barrio = poor = dirty = cholera jest, niestety, zbyt prawdziwe.
Cholera zawsze była uważana za chorobę społeczną. Jest bardzo zaniżona. Kraje nie lubią tego zgłaszać ze względu na ich komercyjny wpływ – wolą winić to na swoich sąsiadów – i z powodu różnic w definicji sprawy. Autorzy rozpoznają ten problem, ale oferują kilka pomocnych sugestii. Przeciwnie, krytykują oni administratorów, dostawców usług medycznych i epidemiologów, i robią to długo.
Richard A. Finkelstein, Ph.D.
University of Missouri School of Medicine, Columbia, MO 65212
[email protected] com
[patrz też: neurolog od kręgosłupa, masaz prostaty film, oddział leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych ]
[patrz też: dakolen, bilobil intense, psychoterapia mokotów ]

0 thoughts on “Historie w czasach cholery: profilowanie rasowe podczas koszmaru medycznego”