Skip to content

Normalny Cholesterol Plazmy u 88-letniego mężczyzny, który spożywa 25 jaj dziennie – mechanizmy adaptacji ad 5

2 lata ago

431 words

Zwiększenie wydalania kwasów żółciowych u niektórych osób na diecie wysokocholesterolowej zostało dobrze udokumentowane w badaniach równowagi, 28 jednak sama synteza kwasów żółciowych nie była często mierzona. Interesujące jest to, że osoby o tym samym fenotypie apolipoproteiny E (E2 / 2, E2 / 3, E2 / 4) mają zmniejszone wchłanianie cholesterolu i zwiększoną syntezę kwasów żółciowych30. Niektóre badania sugerują, że dostępność substratu, mikrosomalny cholesterol, jest głównym regulatorem 7.-hydroksylazy ograniczającej szybkość wytwarzania enzymu.31 Ponieważ konwersja cholesterolu do kwasów żółciowych odpowiada za około 70 procent cholesterolu dziennie, 32 zwiększenie syntezy kwasów żółciowych jest oczywiście głównym sposobem utrzymywanie homeostazy cholesterolu. U naszego pacjenta nie było możliwe oznaczenie wydzielania cholesterolu z dróg żółciowych, procedury wymagającej 8 do 10 godzin intubacji nasodontalnej, ale z uwagi na znacznie rozszerzoną pulę kwasów żółciowych krążącą w wątrobie pacjenta i znaną regulację wydzielania cholesterolu z żółcią przez wydzielanie kwasów żółciowych, jest bardzo prawdopodobne, że wydzielanie cholesterolu z żółcią zostało podobnie zwiększone. Jak jednak odkryliśmy w ostatnich badaniach, kiedy wydzielanie kwasów żółciowych zwiększa się poprzez zwiększenie poziomu cholesterolu w diecie, wydzielanie cholesterolu często wzrasta proporcjonalnie, a przesycona żółć, prekursor cholesterolowych kamieni żółciowych, nie jest wydzielana.
Podsumowując, większość fizjologicznych procesów związanych z równowagą cholesterolu i utrzymywaniem prawidłowego poziomu cholesterolu w osoczu badano u nietypowego pacjenta, 88-letniego mężczyzny, który z powodów psychologicznych spożywał około 25 jaj dziennie, oprócz regularnych posiłki, przez wiele lat. Jego prawie całkowita swoboda klinicznie istotnej miażdżycy i jej powikłań może być wyjaśniona po części przez znaczne obniżenie skuteczności wchłaniania cholesterolu z jelita i wyraźny wzrost konwersji cholesterolu do kwasów żółciowych. Ponadto, jego synteza cholesterolu była prawdopodobnie zmniejszona umiarkowanie, a jego wydzielanie cholesterolu z żółcią mogło zostać zwiększone. Te fizjologiczne adaptacje pozostawiłyby niewielki, jeśli którykolwiek z cholesterolu w diecie, podwyższenie poziomu cholesterolu w osoczu i odłożenie w ścianach tętnic.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Obsługiwane przez granty (RO1 DK31765, 5P30 DK34914 i 5M01 RR00051) z National Institutes of Health.
Jestem wdzięczny dr. Jamesowi T. Murphy za pozwolenie na badanie pacjenta oraz pani Ellen deMoney i pani Radene Showalter za cenną pomoc.
Author Affiliations
Z Wydziału Medycyny, Oddziału Gastroenterologii, University of Colorado School of Medicine, 4200 E. Dziewiąty Ave., Box B-158, Denver, CO 80262, gdzie prośby o przedruk powinny być kierowane do doktora Kern.

[podobne: nfz zielona góra sanatoria lista oczekujacych, buggy olx, toxo igg cena ]

0 thoughts on “Normalny Cholesterol Plazmy u 88-letniego mężczyzny, który spożywa 25 jaj dziennie – mechanizmy adaptacji ad 5”