Skip to content

Normalny Cholesterol Plazmy u 88-letniego mężczyzny, który spożywa 25 jaj dziennie – mechanizmy adaptacji

2 lata ago

496 words

Dieta cholesterol podnosi poziom w osoczu cholesterolu całkowitego i niskiej gęstości cholesterolu (LDL) i przyspiesza rozwój miażdżycy i jej powikłań, ale indywidualne reakcje na daną zmianę poziomu cholesterolu w diecie są bardzo zróżnicowane.1 2 3 4 5 6 7 odpowiedzi są do pewnego stopnia odtwarzalne, co sugeruje determinanty genetyczne, jak również fizjologiczne. 9, 9 Zidentyfikowano kilka determinant genetycznych u naczelnych innych niż ludzie. 10 11 12 13 Mechanizmy homeostatyczne i regulacyjne utrzymujące względnie stały poziom cholesterolu w osoczu pomimo zmian w diecie spożycie cholesterolu obejmuje zmiany w skuteczności wchłaniania jelitowego i szybkości biosyntezy cholesterolu, aktywność receptora LDL, wydzielanie cholesterolu do żółci oraz konwersję wątrobową cholesterolu do kwasów żółciowych, głównego metabolicznego produktu cholesterolu 5, 7, 14 , 15 U ludzi te reakcje na zwiększenie spożycia cholesterolu w diecie badano przez 25 lat, głównie w badaniach metabolicznych. Badania równowagi są czasochłonne i kosztowne, wymagają nietypowego poziomu przestrzegania zaleceń przez pacjentów i dlatego zwykle ograniczają się do niewielkiej liczby pacjentów. W ostatnich latach opracowano nowe procedury, które umożliwiają niemal pełną ocenę regulacji metabolizmu cholesterolu u osób, które nie są hospitalizowane, przy minimalnych niedogodnościach i dyskomforcie. Te techniki nie zostały jeszcze szeroko zastosowane.
Moi koledzy i ja używaliśmy wielu z tych procedur w badaniach zależności między mechanizmami cholesterolowymi a kilkoma czynnikami ryzyka dla kamieni żółciowych cholesterolu, głównie hormonów płciowych steroidowych płci i poziomów cholesterolu w diecie.16 17 18 Kiedy dowiedzieliśmy się o 88-letnim – starszy człowiek, który zjadał 25 jaj dziennie i który utrzymywał normalny poziom cholesterolu w osoczu, wykorzystaliśmy okazję do przestudiowania go, aby dowiedzieć się więcej o kontroli metabolizmu cholesterolu w odpowiedzi na niezwykle nadmierne spożycie cholesterolu.
Opis przypadku
88-letni mężczyzna, który mieszkał w społeczności emerytalnej, skarżył się tylko na samotność od śmierci swojej żony. Był wyartykułowanym, dobrze wykształconym starszym mężczyzną, zdrowym, z wyjątkiem wyjątkowo słabej pamięci bez innych specyficznych deficytów neurologicznych. Dostał diagnozę choroby Alzheimera i był z przerwami w depresji. Jego ogólny stan zdrowia był znakomity, bez widocznych objawów. Miał łagodne zaparcia. Jego waga była stała od 82 do 86 kg (wysokość, 1,87 m). Nie miał historii (według pacjenta i jego osobistego lekarza od 15 lat) choroby serca, udaru mózgu lub choroby nerek z wyjątkiem epizodu łagodnego bólu w klatce piersiowej trzy lata wcześniej. Jedyną obiektywną zmianą w tamtym czasie było przejściowe obniżenie odcinków ST i załamków T w bocznych odprowadzeniach na jego elektrokardiogramie. Pacjent był leczony z powodu dławicy piersiowej i nie miał nawrotów. Nie było historii kamieni żółciowych ani objawów choroby dróg żółciowych, ale ostatnio nie wykonano cholecystografii ani USG. Jego zapisy lekarza wykazały liczne pomiary cholesterolu w surowicy, które mieściły się w zakresie od 3,88 do 5,18 mmol na litr (od 150 do 200 mg na decylitr).
Pacjent nigdy nie palił i nigdy nie pił nadmiernie
[więcej w: dyżur aptek tarnobrzeg, badania w 3 trymestrze ciąży, masaz prostaty film ]

0 thoughts on “Normalny Cholesterol Plazmy u 88-letniego mężczyzny, który spożywa 25 jaj dziennie – mechanizmy adaptacji”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: Kolonoskopia w znieczuleniu[…]

  2. Mi lekarz zalecił zmianę diety i stosowanie dużo antyoksydantów, polecił wyciąg z modrzewia dahurskiego z witaminą c oraz więcej ruchu